Arama

79,7 MİLYONLUK NARKOTİK İLAÇ İHALESİNİN HESABINI VEREMİYOR!

NARKOTİK İLAÇ İHALESİ

05/09/2026 11:46 | Son Güncelleme : 05/09/2026 13:47 | Super Admin


79,7 MİLYONLUK NARKOTİK İLAÇ İHALESİNİN HESABINI VEREMİYOR!

PINAR OKYAY VE GÖKHAN ÖZDEMİR 79,7 MİLYONLUK NARKOTİK İLAÇ İHALESİNİN HESABINI VEREMİYOR!

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 79,7 milyonluk sahipsiz hayvan ihalesindeki ruhsatsız narkotik skandalı ve kayıp ilaçlar kamuoyunda büyük tepki topluyor.

TEMİZELLER belgeleriyle yazıyor, idare kaçıyor! 79,7 milyonluk sahipsiz hayvan ihalesinde KİK kararları çiğnendi, ruhsatsız firmaya belediye üzerinden narkotik ilaç akıtıldı. İZBB’nin kilit isimleri günlerdir sus-pus!

Gazete Aboneliği

 

TEMİZELLER Türkiye’yi sarsan son elli yılın en büyük narkotik skandalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin idari zafiyetlerini, göz yumulan yasa dışı ağları ve kamu kaynaklarının nasıl harcandığını birer birer gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. TEMİZELLER Gazetesi’nin stoklardaki 1.250 kayıp narkotik ilacı ve izinsiz temin edilen 1.680 Keta-Kontrol’ü belge belge deşifre etmesinin ardından, skandalın köklerine inen 79 milyon 733 bin 900 TL’lik dev ihale dosyası tüm çıplaklığıyla ortaya döküldü.

Ancak ne ilginçtir ki, ortada bu büyüklükte bir kamu ve güvenlik skandalı dururken, İZBB’ sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Pınar Okyay ile Veteriner İşleri Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gökhan Özdemir günlerdir "üç maymunu" oynayarak adeta kafalarını kuma gömdüler. Çıkıp kamuoyuna tek bir tatmin edici açıklama yapamayan, sorular karşısında kilitlenen bu isimler, sergiledikleri bu korkakça sessizlikle suçluluklarını ve acziyetlerini tescilliyor.

 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE İZİNSİZ  NARKOTİK İLAÇ TEMİNİ!
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE İZİNSİZ NARKOTİK İLAÇ TEMİNİ!

 

İHALE ÖNCESİ UYARILARI ELLERİNİN TERSİYLE İTTİLER!

Dosyanın derinliklerine inildikçe, yaşananların bir "sistem hatası" değil, göz göre göre tasarlanmış bir idari kör nokta olduğu netleşiyor. 2024/1648175 İhale Kayıt Numaralı “İzmir İl Sınırları İçerisinde Sahipsiz Hayvanların Yakalama, Nakil ve Tedavi Hizmeti” ihalesi henüz yapılmadan önce, 30 Aralık 2024 tarihinde bir firma tarafından İZBB’ye resmi uyarı yapıldı. Ketamin ve Ksilazin gibi yeşil reçeteye tabi, ağır uyuşturucu ve narkotik etken maddeli bu özel ürünlerin temini için yasal ruhsat ve izinlerin şart olduğu vurgulandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise bu haklı uyarıyı görmezden geldi. Yetmedi, Kamu İhale Kurulu (KİK), 12 Şubat 2025 tarihli ve 2025/UH.I-495 sayılı kritik kararında "İzinlerin ihale aşamasında yeterlik kriteri olarak konulmamış olması, işin yürütülmesi aşamasında mevzuat gereği bu izinlerin alınması zorunluluğunu ortadan kaldırmaz!" dedi.

Yani KİK, "İşi alırken istememiş olabilirsiniz ama iş başlandığında o ruhsatlar şarttır" diyerek idarenin arkasına sığınabileceği tüm teknik bahaneleri tarihe gömdü.

 

79,7 MİLYONLUK İHALEYİ ALAN FİRMANIN NARKOTİK İLAÇ TEMİNİ İZNİ VARMI YOKMU?
79,7 MİLYONLUK İHALEYİ ALAN FİRMANIN NARKOTİK İLAÇ TEMİNİ İZNİ VARMI YOKMU?

 

RUHSATSIZ FİRMAYA "BELEDİYE ÜZERİNDEN" NARKOTİK KIYAĞI!

Bu net hukuki uyarıya ve KİK kararından sadece 36 gün geçmesine rağmen, İZBB yönetimi 20 Mart 2025’te 79,7 milyonluk sözleşmeyi imzaladı, 31 Mart 2025’te de işi başlattı. Peki, o tarihte ihaleyi alan yüklenici firmanın Ketamin ve Ksilazin temin etmek için yasal ruhsatı var mıydı?

İşte dosyanın tüm pisliğinin döküldüğü nokta tam da burası!

TEMİZELLER’in ulaştığı bilgilere ve resmi tespitlere göre; yüklenici firmanın yasal izinleri yoktu. Normal şartlarda firmanın temin etmesi gereken bu ağır narkotik ve anestezik maddeler, firmanın ruhsatsız olması nedeniyle doğrudan İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinden temin edilerek firmanın kullanımına sunuldu!

Gazete Aboneliği

 

Yani İZBB, yasal yetkisi olmayan bir firmaya kamu gücünü ve belediye envanterini kalkan yaparak yasa dışı bir ilaç trafiğine bizzat aracılık etti. İhale şartnamesinde açıkça yazan "ağır aykırılık halinde sözleşmenin feshi ve ilk bedelin yüzde 2'si (yaklaşık 1,6 milyon TL) oranında ceza kesilmesi" kuralı ise adeta buharlaştırıldı. Ne ceza kesildi, ne teminat yakıldı, ne de o firma hakkında işlem yapıldı!

Veteriner 443

MALATYA BAĞLANTISI VE 6 AYLIK KARANLIK PERİYOT

Olay bununla da sınırlı kalmadı. İBB, gönderdiği panik dolu noter ve bilgi notlarında konuyu Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi belge verdiğini savunsa da, gerçeğin çok başka olduğu ortaya çıktı. Malatya’daki adli süreci başlatan kurum İZBB değil, bizzat Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ydü!

İZBB, olayı Eylül 2025’te fark ettiğini iddia etmesine rağmen, adli makamlara derhal suç duyurusunda bulunmamış; tam 6 ay boyunca bu skandalı sessizlikle örtbas etmeye çalışmış, ancak Malatya’daki soruşturma kapsamında savcılığın müzekkereyle bilgi istemesi üzerine dosyaya evrak sunmak zorunda kalmıştır.

 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE NARKOTİK İLAÇ SKANDALI!
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE NARKOTİK İLAÇ SKANDALI!

 

ŞİMDİ SORUYORUZ: DİLİNİZ Mİ YUTULDU?

Bugün İzmir kamuoyu adına bir kez daha sesleniyoruz!

Malatya merkezli bir firma, belediyenizle ortada hiçbir resmi ihale bağı, sipariş veya talep yazısı yokken; yeşil reçeteye tabi binlerce dozluk kontrollü narkotik ilacı İTS üzerinden hangi yetkiyle ve nasıl doğrudan kurumunuzun üzerine tescil edebilmiştir; bu hayali sevkiyatın arkasındaki ticari ve idari ilişki nedir?

Pınar Okyay, Gökhan Özdemir ve İBB yönetimi; arkasına sığındığınız o süslü bilgi notları, noter ihtarnameleri bu devasa suçüstü halini kapatabilir mi? Ruhsatsız bir firmaya belediye üzerinden narkotik ilaç temin ettiğiniz iddiaları doğru mudur? O 1,6 milyonluk cezayı neden kesmediniz? O 6 aylık periyotta neyi gizlediniz?

TEMİZELLER laf değil, belge istiyor! Üç maymunu oynayarak, koltuklarınızda sinerek bu skandaldan kaçamayacaksınız. İzmirlinin 79,7 milyon lirasının ve kayıp narkotiklerin hesabını tek tek verene kadar bu dosya kapanmayacak!

Gazete Aboneliği

 

Whatsapp İhbar Hattı : 0533 263 43 78

 

Mail İletişim: temizelleranaliz@gmail.com

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dilan'dan mektup var! Dilan Polat, Gazeteci İsmail Saymaz'a neler yazdı neler...

Dilan'dan mektup var! Dilan Polat, Gazeteci İsmail Saymaz'a neler yazdı neler...

Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamalarıyla tutuklanan Dilan Polat’tan mektup geldi. Polat Gazeteci İsmail Saymaz’a mektup yazdı.

2 yıl önce
Kış hastalıkları, geçmeyen öksürük... Baş etmek için bu yöntemi deneyin!

Kış hastalıkları, geçmeyen öksürük... Baş etmek için bu yöntemi deneyin!

Mevsim değişikliği ile birlikte artış yaşanan hastalıkların başında öksürük geliyor. Her yaş grubunda sıkça görülen inatçı öksürüğün çaresi mümkün. İşte o yöntemler...

2 yıl önce
Filipinler'de hükümet ile Komünist parti, yıllardır süren çatışmaları bitirdi

Filipinler'de hükümet ile Komünist parti, yıllardır süren çatışmaları bitirdi

Filipinler'de hükümet ve Filipinler Komünist Partisi, yıllardır süren çatışmaları sona erdirmek için görüşmelere yeniden başlamayı kabul etti.

2 yıl önce